Trump ve Erken Seçim El Ele

İbrahim Kaan Erten
Latest posts by İbrahim Kaan Erten (see all)

Türkiye’de herkes seçimlere daha 3 yıl varken neden erken seçim konuşuyoruz çok anlamsız diyor.

Normal şartlarda düşündüğümüzde erken seçim konuşulmasının hiçbir anlamı yok.

Ancak, Türkiye’de erken seçim tartışmalarının çok yüksek perdeden olmasa bile sürekli olarak seslendirilmesinin, ABD’de 3 Kasım 2020 salı günü yapılacak olan başkanlık seçimiyle direkt ilgili olduğunu düşünüyorum.

ABD Başkanlık seçimlerinden sonra Türkiye’nin gündemi çok farklı olabilir.

ABD’de yapılacak olan başkanlık seçimini Trump kazanırsa, Türkiye’de erken seçim artık kesinlikle gündemi işgal etmeyecektir.

Türkiye’nin bütün planlarını Trump’ın seçimi kazanması üzerine yaptığı görülüyor.

ABD’de başkanlık seçimini Trump’ın kaybetmesi ve seçimi Joe Biden’ın kazanması durumunda Türkiye sıkıntılı bir sürece girecektir.

Joe Biden’ın Türkiye’ye karşı olan olumsuz yaklaşımları yeni değildir.

Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında uygulanan silah ambargosunda, 2001 yılında Türkiye’nin satın alacağı helikopterlerin satışının engellenmesinde, Ermeni soykırımı konusunda Türkiye karşıtı tutumlarda, Kürt politikasında, tamamen Türkiye’nin tezlerinin dışındaki yaklaşımlarda hep Joe Biden’ı görüyoruz.

Joe Biden’ın seçimi kazanması halinde, Trump yönetiminin rafa kaldırdığı S-400 konusu ve halen devam eden Halkbank davalarının seyrinin Türkiye’nin aleyhine bir seyir izleyeceğini düşündüğümüzde ülke ekonomisi içinden çıkılmaz bir hal alabilecektir.

İstenmeyen böyle bir durumda, yönetilemez bir hal alabilecek olan ekonomik durum ister istemez bir erken seçimi gündeme getirebilecektir.

Türkiye elindeki bütün yumurtaları Trump’ın sepetine koymuş durumda.

ABD’de başkanlık seçimini Joe Biden kazanırsa muhtemel bir ekonomik kriz ve erken seçim Türkiye’nin gündemini işgal edebilir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı