CHP’li İlgezdi: TRT başarısızlığını gizlemek için reytingleri yasaklattı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi 1992 yılından beri reyting ölçümlerini Televizyon İzleme Araştırmaları Komitesi'nin (TİAK) yaptığını anımsatarak, Ağustos 2018’den beri reyting ölçümlerinin yayınlanmasını yasaklandığını ve bu yasağın arkasında TRT’nin olduğu açıkladı. CHP'li İlgezdi “TRT başarısızlığını gizlemek için reytinglerin yayınlanmasını yasakladı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, reyting ölçümlerinin ağustos 2018’e kadar tüm medya sitelerinde ilk yüz program olarak yayınlandığını hatırlatarak, TİAK’ın yasak kararının arkasında TRT’nin olduğu iddialarını Meclis’e taşıdı.

CHP’li İlgezdi, reyting ölçümlerini yaptıran TİAK’ın yönetiminde Reklamverenler Derneği, Reklamcılar Derneği ve televizyon kanalı yöneticilerin olduğunu ifade ederek, “Alınan reyting yasaklama kararının arkasında hep reklam dernekleri olduğu düşünülmüştü ancak, dev bir bütçeyi kontrol eden TRT’nin reyting sıralamasında ilk yüze 10 program dahi sokamadığı için bu kararı aldığı iddiaları ortaya çıktı” dedi.


Diğer kanallara haksızlık

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, TRT’nin baskısı ile alınan kararın özel kanallar için haksızlık olduğunu da vurgulayarak, “İlk yüz program arasına 15-20 program sokan bir özel kanal artık bunu gösteremiyor. Ama ilk yüz program arasında ancak 9 programı olan TRT bunu rahatlıkla gizliyor. Yasak süreci TRT’nin başarısızlığını gizlemek için almış bir karar” diye konuştu.

“Dev bütçeli, astronomik rakamlara dış yapımlar yaptıran TRT 9 programla ilk yüze girerken, bir çizgi film kanalı bile ilk yüze 12 programını sokuyordu” diyen Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi, sadece tekrar dizileri yayınlayan bir kanalın dahi ilk yüzde 6 programının olması bu kararın arkasında yatan gerekçenin TRT olduğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

ABD ve Avrupa’da ülkelerin reyting ölçümlerinin rahatlıkla ulaşılabildiğini hatırlatan CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, “İlk yüz programı yasaklatıp sadece ilk 10 programın yayınlanmasına izin verenler halkın haber alma özgürlüğünün önündeki engeldir. Tüm gelişmiş ülkelerde reytingler açıkken ülkemizde engelleniyor olması yasakçı zihniyeti ortaya koymaktadır” dedi.

TRT’nin eskiden toplum tarafından en güvenilir yayıncı olarak kabul edildiğini söyleyen İlgezdi, “Bugün TRT güvenirliğini yitirdiği gibi içinin boşaltıldığı görünmesin diye reytinglerin açıklanmasını da yasaklatıyor” diye konuştu.  

İlgezdi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a konu hakkında

“- Reyting sonuçlarının açık biçimde yayınlanması neden engellemektedir?

– Bu engellemeye karşı RTÜK neden harekete geçmemektedir?

– Hangi yapım, program ve bültenin reyting listesinde kaçıncı sırada yer aldığının açıklanmasının kamuoyu ve yayıncılık açısından ne gibi sakıncası bulunmaktadır?

– TRT yapımlarının reyting listesinde üst sıralarda yer almaması nedeniyle, TRT’nin raporların açık biçimde yayınlanmasını engellediği iddiası doğru mudur?

– TRT’nin bu engelleme talebi çok büyük bütçelerle, geniş ekiplerle yaptığı ya da yaptırdığı dizi ve programların izlenmemesinden mi kaynaklanmaktadır?

– TRT, “Vuslat” , “Şampiyon”, “Benim Adım Melek” “İncir Ağacı” dizileri için bölüm başına ne kadar ödeme yapmaktadır?” sorularını da yöneltti. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı