Tarım Kredi Kooperatifleri genel müdürüne kişiye özel yönetmelik

1 milyon 100 bin çiftçi ortağının sahibi olduğu Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iki yıldır mevzuatlara aykırı bir şekilde yönetildiği ortaya çıktı. Mevzuata aykırı bir şekilde atanan genel müdürün, aylık gelirinin kişiye özel yönetmelik değişikliği ile 100 bin lirayı bulduğu belirtildi.

Milli Gazete’de yer alan habere göre, çiftçiye pahalı gübre ve yüksek faizle gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatifleri, şimdi de büyük bir hukuk skandalı ile çalkalanıyor. 1581 sayılı özel kanunla yönetilen ve bu kanuna dayanarak hazırlanan insan kaynakları yönetmeliğine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar istihdam edilemiyor. Ancak Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın milletvekili emeklisi olmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri’nin insan kaynakları yönetmeliğine aykırı bir şekilde bu göreve atandığı ortaya çıktı. Genel Müdür Poyraz’ın mevzuata aykırı atamanın üstünü örtmek için de 2019 yılında yapılan genel kurulda, insan kaynakları yönetmeliğinde kişiye özel bir değişiklik yaptırarak, kendisiyle ilgili emeklilik şartını kaldırttığı da ortaya çıktı. Poyraz’ın aylık geliri, milletvekili emeklisi olduğu için 15 bin lira emekli maaşı, 30 ile 40 bin lira arasında genel müdür maaşı, üç ayda bir ikramiye, ortalama üç maaş tutarında yılda bir teşvik primi, Gübretaş’tan aylık 9 bin lira huzur hakkı ücreti ve yurt dışı, yurt içi harcırahlarla birlikte asgari 100 bin lirayı buluyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri, 1581 sayılı özel kanunla kurulmuş ve faaliyetlerini de bu kapsamda yürütüyor. İnsan kaynakları yönetmeliği de bu kanuna göre hazırlanıyor. İnsan kaynakları yönetmeliği, Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu tarafından onaylanarak genel kurulda çiftçi ortakların onayı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın genel kurulu tasdiki ile hukuki bir geçerlilik kazanıyor.

2015 YÖNETMELİĞİNDE HÜKÜM AÇIK

2015 tarihli insan kaynakları yönetmeliğinin “Personel Alınması, İlan ve Başvuru” başlığını düzenleyen 6. maddesinin sekizinci paragrafına göre “…Özel emeklilik kurumları veya sosyal güvenlik kurumlarından emekli ya da yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar teşkilatta kadrolu olarak istihdam edilemez…” deniliyor. Ancak Fahrettin Poyraz’ın milletvekili emeklisi olmasına rağmen 2017 yılının Aralık ayında genel müdür olarak atandığı ortaya çıktı.

KİŞİYE ÖZEL DEĞİŞİKLİK

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 2019 yılında yapılan genel kurulunda söz konusu insan kaynakları yönetmeliğinin 6’ncı maddesindeki emeklilikle ilgili hüküm aynen korunurken, genel müdür ve genel müdür yardımcılığına atama ile ilgili özel şartların ikinci maddesine ek bir cümle eklenerek mevzuatlara aykırı bir şekilde atanan genel müdürle ilgili hukuksuzluğun üstü örtülmeye çalışıldı. Özel şartların ikinci maddesine eklenen cümle şöyle: “Söz konusu ‘Genel müdür, Merkez Birliği Yönetim Kurulu kararı ile atanır’ ve bu atamada yönetmeliğin 6. maddesinin sekizinci paragrafındaki şartlar aranmaz.”

YAPILAN DEĞİŞİKLİK GERİYE İŞLEMİYOR

İnsan kaynakları yönetmeliğinde yapılan kişiye özel bu değişiklik, genel müdürün mevcut görevine kanunsuz bir şekilde atandığını belgelerken, yapılan değişiklik de geriye işlemeyeceği için Tarım Kredi Kooperatifleri iki yıldır hukuka aykırı bir şekilde yönetilmeye devam ediyor. Mevcut yönetmeliğe göre genel müdürün istifa ederek, değişiklik yapıldıktan sonra yeniden atanması gerekiyordu. Ancak mevzuatlara aykırı atamanın ve kişiye özel yönetmelik değişikliğinin ortaya çıkacağı endişesiyle bu istifanın ve yeniden atamanın yapılmadığı kaydediliyor.

DEĞİŞİKLİKTEN YÖNETİM KURULUNUN BİLGİSİ YOK

Diğer yandan 2019 yılında yapılan genel kurulda Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yönetim kurulunun tamamı değişmişti. Dolayısıyla yönetmelikte yapılan kişiye özel değişiklikten şu anda görevde bulunan yönetim kurulu üyelerinin bilgisinin bulunmadığı ifade ediliyor.

TARIM BAKANLIĞI, HUKUK SKANDALINA GÖZ YUMDU!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın böyle bir hukuk skandalına göz yumması ise dikkat çekiyor. Fahrettin Poyraz, eski Tarım ve Orman Bakanı Fakıbaba’nın bakanlığı döneminde atanırken, bakanlığın denetim kurulu üyesinin bu skandala neden göz yumduğu ise bilinmiyor.

TELAFİSİ İMKÂNSIZ ZARARLARA NEDEN OLMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iki yıldır mevzuatlara aykırı bir şekilde atanan genel müdür tarafından yönetilirken, mevcut mevzuatlara göre de ataması yok hükmünde bulunuyor. Genel müdürün görevde bulunduğu süre içindeki iş ve işlemleri de mevzuatlar açısından tartışmalı hale gelirken, bu durumun Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda telafisi imkânsız zararlara neden olmasından endişe ediliyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, iddialara yanıt vermedi. 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı