İşsiz Gençler Google’da İş Bulma Duası Arıyor

Hükümet işsizlik gibi ekonomik sorunların varlığını kabul etmese de analistler "iş bulma duası" aramaları gibi istatistik verilere dayanarak Türkiye'deki durumu gözler önüne serdi.

İşsizlik son yıllarda ülkemizdeki sorunların en dikkat çekeni. BirGün gazetesi yazarı Anıl Aba Twitter’da yaptığı paylaşımlarda Google Trends, TÜİK ve TCMB verileri kullanarak belli başlı ekonomik göstergelerin dua aramaları ile paralel bir seyir izlediğini tespit ettiğini, vatandaşların iş bulmak için dua yolunu seçtiğini aktardı.

TÜİK İşsizlik Verisi ve “İş Bulma Duası” Aramaları:

Mevduat Hesabı Faiz Oranı ve “Faiz Haram mı?” Aramaları

“Aynı şekilde Türkiye’de faiz oranları arttıkça, yani parayı faize yatırmanın cazibesi arttıkça, Google’da “faiz haram mı” aramaları da artıyor, düştükçe de düşüyor. Ham verilerle bakınca korelasyon 0.77, beş ay hareketli ortalama ile korelasyon 0,85 çıkıyor” diyen Aba, aramalarla resmi istatistiki veriler arasında ilişkinin yalnızca faiz ve işsizlikle kalmadığını, dolar, euro ve altının yatırım aracı olarak değerlendiği dönemlerde “dolar duası”, “euro duası”, “altın duası” gibi aramaların da artış gösterdiğini aktardı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı