Fransa Bisiklet Turu: Dördüncü etabı Mark Cavendish kazandı

Fransa Bisiklet turunun bugün koşulan 150,5 kilometrelik Redon-Fougeres arasındaki dördüncü etabı son 150 metrede yaptığı atakla 37 yaşındaki İngiliz Mark Cavendish 3 saat 20 dakika 17 saniyelik derecesiyle kazandı.

Fransa Bisiklet Tur’unun kıdemli yarışmacılarından olan Cavendish, bugünkü zaferiyle Tour de France’da 31’inci etap galibiyetine ulaştı. 

Aynı dereceyle Fransız Nacer Bouhanni ikinci, yine aynı dereceyle Alman Jasper Philipsen etabı üçüncü sırada tamamladı.

Genel klasmanda 16.19.10’luk derecesiyle ilk sırayı koruyan Hollandalı Mathieu van der Poel, sarı mayoyu muhafaza ediyor.

Fransa Bisiklet Turu’nda ilk etabı 13 yıl önce kazanan Cavendish, bundan önceki son etabı da 5 yıl önce kazanmıştı. Takım arkadaşlarının büyük gayretiyle son 150 metrede müthiş bir atağa kalkan İngiliz bisikletçi bitiş çizgisini geçtikten sonra rakiplerinin tebriklerini kabul ederken, çok duygulandı ve bir anda göz yaşlarına boğuldu.

Cavendish, 36 yıl ve 39 günlük yaşıyla, 2015’te etap kazanan 36 yıl ve 65 günlük yaşıyla İspanyol Joaquim Rodriguez’den sonra etap kazanan en yaşlı bisikletçi unvanını kazandı.

Belçikalı Brent Van Moer, etabın son kısmını epey bir süre önde götürdü ve bir ara ana grupla arasındaki farkı 14 saniyeye kadar çıkardı, ancak son 200 metrede yakalanan van Moer, ana gruptaki sprinterlerin ataklarına cevap veremeyerek yakaladığı büyük bir şansı yitirdi.  

Bugünkü etap ilginç bir protesto gösterisine sahne oldu. Etap başladıktan yaklaşık 100 metre sonra bisikletçiler durdu ve özellikle birinci etap ile dünkü etapta büyük çaplı düşmelere sahne olan yarışın koşullarından memnuniyetliklerini vurgulamak için bir dakika bekledi. İlk üç etapta çok sayıda bisikletçi düşmüş ve bazıları yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı. 

Bir dakika sessizce bekleyen bisikletçiler, daha sonra Fougeres yönüne doğru ağır ağır ilerlemeye başladı.

Düşen bisikletçilerden en önemli hasarı alan da Avustralyalı Caleb Ewan oldu. Dünkü etapta finişe 200 metre kala Peter Sagan ile Caleb Ewan’ın tekerlekleri birbirine sürtününce ikisi de düştü. Sagan, hemen ayağa kalkarken, Ewan neredeyse son virajı yerde sırt üstü sürünerek aldı. Uzun süre yerde kalan Ewan’ın köprücük kemiğinin kırıldığı anlaşıldı. Caleb Ewan, yarın bu nedenle ameliyat edilecek.

Fransa Bisiklet Turu’nun yarın koşulacak beşinci etabı 27,2 kilometrelik saate karşı yarış olacak. 

Etap klasmanı:

  1. MARK CAVENDISH / DECEUNINCK – QUICK – STEP / 03h 20′ 17”
  2. NACER BOUHANNI / TEAM ARKEA – SAMSIC / 03h 20′ 17′
  3. JASPER PHILIPSEN / ALPECIN – FENIX / 03h 20′ 17”
  4. MICHAEL MATTHEWS / TEAM BIKEEXCHANGE – 03h 20′ 17”
  5. PETER SAGAN  / BORA – HANSGROHE / 03h 20′ 17”

Genel klasman:

  1. MATHIEU VAN DER POEL / ALPECIN – FENIX / 16h 19′ 10”
  2. JULIAN ALAPHILIPPE / DECEUNINCK – QUICK – STEP / 16h 19′ 18”
  3. RICHARD CARAPAZ / INEOS GRENADIERS / 16h 19′ 41”
  4. WOUT VAN AERT / JUMBO – VISMA / 16h 19′ 41”
  5. WILCO KELDERMAN / BORA – HANSGROHE / 16h 19′ 48′

Ajans Bizim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı