Dolar ne kadar oldu? (02.04.2020)

Corona virüsü salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisiyle dolar/TL'de yükseliş sürüyor. 2019'u 5,95 seviyesinden kapatan dolar/TL gün içinde 6,70 seviyesini aştı. Küresel piyasalarda salgın endişeleri nedeniyle kayıplar sürerken, petroldeki fiyat savaşının çözümü için ABD yönetimi girişimlerde bulunmaya devam ediyor.

Corona virüsü salgını, Türkiye’de ve dünyada piyasaları sarsmaya devam ediyor.

Bloomberg’ün haberine göre, kamu bankaları dün 1,5-2 milyar dolar satış yaparak TL’deki değer kaybını önlemeye çalıştı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi gün günü yüzde 0,62 değer kaybıyla 89 bin 85 seviyesinden kapattı.

Bugün Ticaret Bakanlığı Mart ayına ilişkin ticaret rakamlarını açıklayacak. TCMB de haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

ABD BORSALARINDA SERT DÜŞÜŞ

Dünyada corona virüsü vaka sayısının en çok olduğu ülke olan ABD’de borsaların 2 trilyon dolarlık mali teşvik paketiyle gelen yükselişi de sona erdi.

Dow Jones ve S&P 500 borsaları dün yüzde 4,4’er değer kaybetti.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası (Fed) salgının yol açtığı ekonomik yavaşlama ile başa çıkma çabaları çerçevesinde büyük bankalar için kaldıraç kurallarını belirli bazı yatırımları kaldıraç hesabından muaf tutarak geçici olarak hafifletti.

Boston Fed Başkanı Eric Roseangren, corona virüsü krizinin konut ve ofis fiyatlarını düşürmesinin muhtemel olduğunu ve ofis alanı için talepte kalıcı bir kaymaya da yol açabileceğini bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı, hava yolu şirketlerine yardım için Wall Street’ten danışmanlık alacak.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı