Çiğli Belediyesine ‘Yılın Partner Şehri’ ödülü

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından Fransa'nın Strazburg kentinde Çiğli Belediyesi'ne ‘Yılın Partner Şehri’ ödülü verildi.

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen yıllık ‘Koordinasyon Toplantısı’na davet edilen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, göreve geldiği günden bugüne yaptığı çalışmalar ile bu sertifikayı almaya hak kazanan 18 kentten birisi olma onurunu yaşadı.

Çiğli’deki Değişim Avrupa’nın Gözünden de Kaçmadı

Avrupa Konseyi’nin yerel de demokrasiyi güçlendirmek amacı ile on senedir verdiği ‘Avrupa Yerel Demokrasi’ sertifikası ödülüne 2019 yılında 85 Avrupa kenti başvuru yaptı. Sürdürdüğü çalışmaları Avrupa vitrinine taşıyan Çiğli Belediyesi, başvurular sonucunda İzmir’den katılmaya hak kazanan tek belediye oldu. Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında bulunan, geçmiş dönem adı “12 Yıldız Avrupa Şehri” unvanı ödülü olan ve şimdiki adı ‘’Yılın Partner Şehri’’ unvanı olarak değiştirilen büyük ödülü kazandı.

Bu yıl ki toplantının ana temasını ‘Katılımcı Demokrasi ve Güven İnşası’ olarak belirleyen kongrenin gözünden, Çiğli Belediyesi’nin kısa sürede uygulamaya koyduğu önemli katılımcı demokrasi örnekleri kaçmadı. Başkan Utku Gümrükçü’nün göreve gelmesiyle birlikte Çiğli Belediyesi’nin hayata geçirdiği ‘Makam Sokakta’, ‘2020-2024 Stratejik Plan ile ilgili görüş almak içir muhtarlıklara sandık konulması’, ‘Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı’ gibi örnek hizmetler ve projeler, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partner Kenti sertifikası ödülünün Çiğli’ye verilmesinde etkili oldu.

Çiğli Heyeti Dikkat Çekti

Fransa’nın Strazburg kentindeki ödül törenine Çiğli Belediyesi’nin yanı sıra, aday kentlerin temsilcileri de katıldı. Çiğli’yi temsilen Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile birlikte CHP Meclis Üyesi Mustafa Avdan ve AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe de heyette yer aldı. İki farklı parti temsilcisini heyette bulunduran tek belediye olması nedeniyle Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından demokrasi örneği olarak gösterildi.

Gümrükçü, Fransa’da Çiğli’yi Anlattı

Avrupa’dan katılan yerel yöneticilerle ‘İyi Uygulama Örnekleri’nin paylaşıldığı toplantıda Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Çiğli’nin genel durumu hakkında bilgi veren Gümrükçü, görev süresince hayata geçirdiği ve gelecekte hayata geçireceği projeleri hakkında bilgi vermesinin yanı sıra Kuş Cenneti ve UNESCO sürecinden de bahsetti.

Çiğli hakkında genel bilgiler veren Başkan Gümrükçü: “Çiğli, yerelde ve genelde demokrasimizin başkenti olan İzmir’in en hızlı büyüyen ilçelerinden bir tanesi. Son 20 yılda hızlı nüfus artışı ve yüksek gelişim katsayısı ile nüfusu 80 binden 200 bine çıktı ve nüfus hızla artıyor. Çiğlimiz sınırları içinde antik bir kent bulunuyor. Dünya üzerinde şehir merkezinde ender bulunabilecek kuş cennetlerinden biri olan İzmir Kuş Cenneti Çiğli’de.  Gediz Deltası’nın binlerce yılda oluşturduğu doğal güzellikle 2020 yılı Nisan ayından itibaren UNESCO Doğa Mirası Listesine adayız” dedi.

Başkan Gümrükçü: “Halkla bağ sağladık”

Vatandaşla belediyenin yeniden bağ kurmasını sağladıklarının altını çizen Başkan Gümrükçü: “Biz 2019 yılında göreve geldik. Görevi devraldığımızda temel olarak gördüğümüz sorunlardan bir tanesi, belediye ile vatandaşın arasındaki bağın kopukluğuydu. Bu sorunu çözüme için bazı yöntemler belirledik. Çalışmalarımızdaki hedeflerimiz ile Avrupa Birliği’nin önümüze koyduğu hedeflerle örtüştü. Bu doğrultuda katılımcılığı temel ilke olarak benimseyen Çiğli Belediyesi’nin 2019 yılında yaptığı çalışmalarla bugün buradayız. Kaynakların etkin kullanımı için çalışmalar yaptık. Muhtarlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla ihtiyaçlarla ilgili görüştük. Çiğli Belediye Meclisinde, Avrupa Yerel Demokrasi Etkinlikleri Haftasına katılma kararı aldık. Daha sonra Çiğli’nin 26 mahallesinde belediye başkan yardımcılarımız, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütleri ile birlikte sorunları yerinde tespit etmek için çalışmalar yaptık. Makamımı sokaklara taşıdım. Vatandaşlarımızla yüz yüze görüşmeler yaptık. Seçmenlerin önemli bir bölümüyle bire bir temas kurdum. “Karar Hepimizin” diyerek muhtarlıklarımızın önüne sandık koyarak sorunları tespiti ve gelecekte nasıl bir Çiğli görmek istedikleriyle ilgili olarak bir anket çalışması yaptık. Kent sempozyumu düzenledik.”

Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi üyesi ve aynı zamanda İngiltere Parlementeri Bryony Rudkin’in de yer aldığı Avrupa Konseyi üyeleri, gerek sunum gerekse de hazırlanan katalog nedeniyle Gümrükçü’ye takdirlerini ifade ettiler.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı