CHP’li Kaya: Siyasiler Futboldan Elini Çeksin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili ve Spor Kurulu Başkanı Yıldırım Kaya hafta sonu oynanan Fenerbahçe-Galatasaray derbi maçı sonrası siyasilerin Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve yönetimine yönelik linç girişimine ilişkin bir açıklama yaptı.

Yıldırım Kaya, “Tek adam rejiminin uzantısı bir karakterin Fenerbahçe Kongre üyelerinin 1.5 yıl önce rekor oyla seçtiği Ali Koç ve yönetimine, ‘Git’demesi en hafif tabirle abesle iştigaldir.” dedi.

“Yaşadığımız bu talihsiz olay vesilesiyle, bir Galatasaraylı olarak, Fenerbahçeli kardeşlerimi takımlarına ve yöneticilerine sahip çıkmaya çağırıyorum.” diyen Kaya,  “Bakanlarımızı, Milletvekillerimizi, yerel yöneticilerimizi ve siyasi kimliği ile öne çıkmış kişileri gönüllerindeki takımları desteklerken; barışın dilini kullanmaya, birleştirici ve kucaklayıcı olmaya davet ediyorum.” diyerek siyasilere de çağrı yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın Açıklaması:

Siyasiler Futboldan Elini Çeksin

Futbolumuzun iki koca çınarı Fenerbahçe ve Galatasaray geçen hafta sonu karşı karşıya geldi. Eskilerin tabiri ile ‘sonucu kestirilemeyen’ bu büyük maçta Galatasaray, ezeli rakibi Fenerbahçe’yi 3-1 gibi net bir sonuçla  yendi. 

Bu bir sportif müsabaka ve bir oyundur. Ne var ki, sportif etkinlik kapsamındaki maç sonrasında, Fenerbahçe Kulübü ve Değerli Başkanı Ali Koç üzerinden büyük bir karalama ve yıpratma kampanyası başlatıldı. Burada üzücü olan linç kampanyasının siyasi tabanlı olmasıdır.

Fenerbahçe yener de yenilir de, bu durum Fenerbahçe camiasının sorunudur. Ancak sosyal medyadaki troll hesapların da devreye girmesiyle derbi maç sonrası, Atatürkçü ve laik duruşu ile dikkat çeken Fenerbahçe Başkanı Ali Koç,  itibarsızlaştırılmaya çalışılmış, bir anlamda istifa çığırtkanlığı yapılmıştır.

Maçın hemen ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un, sosyal medya hesabından yazdığı mesajla Fenerbahçe Yönetim Kuruluna “Gidin, bu camianın size ihtiyacı  yok” demesi, ne spor ahlakı ne de siyasi etikle bağdaşan bir durumdur.

Tek adam rejiminin uzantısı bir karakterin Fenerbahçe Kongre üyelerinin 1.5 yıl önce rekor oyla seçtiği Ali Koç ve yönetimine, “Git” demesi en hafif tabirle abesle iştigaldir.

Bu durum, spor kulüplerini, siyasi erke bağlama isteği ve tek adamlık anlayışına biatın tezahüründen başka bir şey değildir.

Unutulmasın ki, Fenerbahçe Spor Kulübü, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün defalarca ziyaret ettiği, 1930’larda geçirdiği yangın sonrası şahsi hesabından parasal yardımda bulunduğu büyük bir camiadır. 

Tüm spor kulüplerimiz siyaset üstü oluşumlardır. Siyasi kimliği olan kişilerin de bunu dikkate alarak, sportif konularda ve futbol rekabetinde herkesi kucaklayıcı açıklamalarda bulunması çok önemli ve değerlidir. 

Kimse Atatürkçülüğün yılmaz bekçilerinden biri olan Fenerbahçe Kulübümüz üzerine senaryolar yazmaya kalkmasın. Futbol takımlarımızı kişisel beklentilerin ve siyasi erkin ekseninden çıkartalım. Bırakalım futbolu futboldan gelen isimler yönetsin, kendi kararlarını kendileri versin. 

Yaşadığımız bu talihsiz olay vesilesiyle, bir Galatasaraylı olarak, Fenerbahçeli kardeşlerimi takımlarına ve yöneticilerine sahip çıkmaya çağırıyorum. Bakanlarımızı, Milletvekillerimizi, yerel yöneticilerimizi ve siyasi kimliği ile öne çıkmış kişileri gönüllerindeki takımları desteklerken; barışın dilini kullanmaya, birleştirici ve kucaklayıcı olmaya davet ediyorum.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı