Beşiktaş’a Avrupa Yerel Demokrasi Ödülü

Beşiktaş Belediyesi, Avrupa Konseyi tarafından koordine edilen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (European Local Democracy Week - ELDW) kapsamında yaptığı çalışmalarla 2019 Avrupa Demokrasi Haftası Partneri ödülünü Strazburg’da aldı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Strazburg temaslarına Avrupa Konseyi nezdinde T.C. Daimi Temsilciliği ziyareti ile başladı. Büyükelçi Kaan Esener ile bir araya gelen Başkan Akpolat, Beşiktaş Belediyesi’nin Avrupa Konseyi kurumları ile yaptığı iş birliklerinin yanı sıra olası iş birlikleri konusunda da karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Ardından T.C. Strazburg Başkonsolosluğunu ziyaret eden Rıza Akpolat, burada da Başkonsolos Muzaffer Rami Şaylıman ile bir araya geldi. Görüşmede Başkonsolosluk bölgesindeki belediyeler ile olası iş birliği fırsatları ve tematik konular üzerinden iş birliği kurulabilecek belediyelerin belirlenmesi ile ilgili birlikte çalışma fikri öne çıktı.

Avrupa Konseyi üye ülke belediyelerinin sunumları ile başlayan Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nda Yıllık Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Beşiktaş Belediyesi’nin ELDW kapsamında yaptığı çalışmalar Dış İlişkiler Müdürü Özge Önsen Belen tarafından sunuldu. Rıza Akpolat’ın göreve gelmesi ile birlikte düzenlenmeye başlayan Erasmus Günleri ve Beşiktaş’a özgü Beşiktaş Uluslararası Toplantısı etkinlikleri, Birleşik Krallık İngiltere’den Avrupa Konseyi Üyesi ve ELDW temsilcisi olan toplantı başkanı Bryony Rudkin’den büyük övgü aldı. 

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın seçim vaatlerinden biri olan ve hızlıca hayata geçirilen, halkın aracısız olarak başkanla bir araya geldiği ve sorunlara çözüm üretildiği Açık Mikrofon etkinliği; İstanbul’da kültür-sanat başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleşen 2020-2024 Stratejik Plan toplantıları; Beşiktaşlı gençleri katılımcılık konusunda teşvik etmek amacıyla düzenlenen, deneyim paylaşımının gerçekleştiği Erasmus Günleri etkinliği ve Başkan Rıza Akpolat’ın ev sahipliğinde İstanbul’da görev yapan Başkonsolos ve diplomatik misyon temsilcilerinin tamamının katılarak belirli bir tema üzerinden görüşlerini dile getirdiği Beşiktaş Belediyesi Uluslararası Toplantısı ile Beşiktaş Belediyesi 2019 teması “Yerel demokrasi: Güven inşa etmek / Yerel demokrasiyi vatandaşlar ile birlikte tasarlamak” olan ELDW’nin Avrupa Demokrasi Haftası Partneri ödülüne layık görüldü. 

Ödül töreninin ardından Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape’yi ziyaret eden Rıza Akpolat, yerel yönetimlerin güçlenmesi ve küresel iş birlikleri konuları hakkında Knape ile karşılıklı fikir alışverişinde bulundu. Knape, Beşiktaş Belediyesi’nin genç Başkanı Rıza Akpolat’ı aldığı ödülden dolayı tebrik etti ve çalışmalarında kendisine başarılar diledi. Görüşme Anders Knape ve ELDW ödülü ile birlikte hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat görüşmeden duyduğu memnuniyeti sosyal medya hesaplarından “Avrupa Konseyi’nin koordine ettiği Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (European Local Democracy Week – ELDW) kapsamında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile Partner of the European Local Democracy Week 2019 ödülünü Strazburg’da almak gurur verici. Bu vesile ile Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başkanı Anders Knape’yi ziyaret ettik” mesajı ile duyurdu.

ELDW Hakkında:

Avrupa Konseyi’nin koordine ettiği European Local Democracy Week (ELDW), Avrupa Yerel Demokrasi Haftası her yıl; Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı hatırlamak ve yerel demokrasinin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenleniyor. Bu anlamlı hafta kapsamında Avrupa belediyeleri, kendi önceliklerine uyarlanmış hedefli programlar ve faaliyetler geliştirmeye teşvik ediliyor. Etkinliğe katılan belediyelere, Avrupa Konseyi tarafından AB’nin simgesi olan “12 Yıldızlı Şehir” unvanı veriliyor. Etkinliklerin amacı ise yerel düzeyde demokratik katılımı teşvik etmek ve desteklemek.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı