Bazı kredi taksitlerinde değişiklik

Perakende ticarette taşıt, mobilya, elektrikli eşya ve kuyum satışlarında taksit sayıları düşürüldü.

Ticaret Bakanlığının, “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre, mal veya hizmet satışı sonrası belli bir ücret karşılığı, borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler dahil olmak üzere, kıymetli evrak düzenlenerek veya düzenlenmeksizin gerçekleştirilen konut satışı haricindeki taksitli mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresi 12 ayı geçemeyecek.

Taksitlendirme süresi, fiyatı 3 bin 500 liranın üzerindeki cep telefonunda 3 ay, video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşyada 4 ay, tablet bilgisayarda 6 ay, fiyatı 5 bin liranın altındaki televizyonlarda 9 ay, 5 bin lira ve bu tutarın üzerindeki televizyon satışlarında ise 4 ay olacak. Taksitler buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli küçük ev aletleri gibi elektrikli eşyalar ve mobilyada 9 ay, hava yolları, seyahat acenteleri ve konaklamayla ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda ise 18 ay olarak belirlendi.

Taşıt kredi taksitlendirmesi

Taksitlendirme süresi, nihai fatura değeri 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 48 ayı, değeri 120 bin- 300 bin lira arasındaki taşıt satışlarda 36 ayı, değeri 300 bin – 750 bin lira arasındaki taşıt satışlarında 24 ve 750 bin – 1,5 milyon lira arasındaki taşıt satışlarında 12 ayı geçemeyecek.

Nihai fatura değeri 1,5 milyon liranın üzerinde olan taşıt satışlarında taksitlendirme yapılamayacak.

Ayrıca, basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında da taksitlendirme süresi 3 ayı geçemeyecek, diğer kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamayacak.

Ajans Bizim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı