Adet Öncesi Gerginliğini Azaltmanın 6 Yolu

Kadınlarda görülen PMS (adet öncesi stres sendromu) pek çok kadının yaşadığı, ancak baş etmekte zorlandığı bir problem. Peki regl öncesi gerginliği azaltmak için neler yapmanız gerekiyor?

Üreme çağında olan pek çok kadının farklı etkilerle yaşadığı PMS (Premenstrüel Sendrom), adetten bir ila iki hafta önce ortaya çıkan belli başlı etkilerden bir ya da birkaçına sebep olur. Bunların başlıcaları halsizlik, yorgunluk, gerginlik, mutsuzluk, enerji düşüklüğü, isteksizlik, asosyallik, dikkat dağınıklığı, uyku düzeni ve iştah değişimidir.

Regl öncesi stresini azaltmak için:

1. Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz PMS döneminde yaşayacağınız depresyon, odaklanma problemi ve yorgunluk gibi etkilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

2. Sağlıklı beslenmeye çalışın. Adetinizden en az iki hafta önce kafein, tuz ve şeker içeren yiyeceklerden uzak durun.

3. Vitamin ve mineral desteği alın. Her gün alacağınız kalsiyum, D vitamini ve folik asit içeren vitamin takviyeleri vücudunuzdaki dengeyi koruyacaktır.

4. Düzenli ve yeterli uyuyun. Uykusuzluk ve düzensiz uyku doğrudan depresyon ve anksiyeteyle bağlantılıdır. Mümkün olduğunca geceleri ve en az 8 saat uyumak regl öncesi stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

5. Sigaradan uzak durun. Uzun yıllardır yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki sigara kullanan kadınlar adet öncesi stresini daha yoğun yaşıyor.

6. Stresle baş etmenin yollarını keşfedin. Arkadaşlarınızla konuşmak, onların fikirlerini almak bir çözüm olabileceği gibi, terapistlerden profesyonel destek almayı tercih edebilirsiniz. Bazı kadınların yoga, meditasyon ve masaj gibi yöntemlerle adet dönemini daha rahat geçirdiği bilinmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı